A pántok és zsanérok mellett a beltéri ajtóknál még egy érdekes szerelvénnyel is találkozhatunk, ez az ajtó csukó.
Működését tekintve lehet csak mechanikus, amikor jellemzően rugóerő biztosítja a záródást, illetve hidraulikus, amikor egy rugós-karos rendszer, hidraulikus csillapítással végzi el a zárás segítését.
Beltéri lakásajtók esetében ezeknek a szerelvényeknek viszonylag csekély a szerepe, de előfordulhat az ez irányba jelentkező igény.
Az egyszerű, rugó működtetésű, segéderőt adó szerkezetet már az 1920-as években alkalmazták, a belső részben elhelyezett, előfeszített spirálrugó ereje állítható volt, de csillapítással nem rendelkezett. Karos része felfeküdt az ajtólapra, amire egy csúszó sínt szereltek, hogy a koptató hatás ne rongálja az ajtólapot. Ennek a típusnak a mai változata is rendelkezésre áll, de láss csodát, mára az állítható rugóerő nem létezik! helyette különféle rugóerővel bíró típusok léteznek, válasszon mindenki igénye szerint! Nem túlzottan vevőbarát megoldás.
Mechanikus ajtócsukó 1920 Mechanikus ajtócsukó 2014
Beltéri ajtóknál ritkán alkalmazott megoldás a többrészes pántba beépített rugós szerkezet, mivel ennek mérete elég szembetűnő lenne egy egyszerűbb ajtó esetében. Ezek a típusok inkább fémszerkezetű ajtókba, illetve bejárati ajtókba épülhetnek be.
Más a helyzet a lengőajtók esetében, itt ugyanis feltétel a mindkét irányba történő elmozdulás biztosítása, és a kitérések után a visszazáródás. Itt mindenkor rugóerő, ami állítható, biztosítja a záródást. Beállítása külön figyelmet igényel, mert rossz nézni, ha a pincéren folyik végig a kiömlő marhapörkölt ( a lengőajtót pincérajtónak is nevezik). Szakmai körökben Bommer pántnak is nevezik ezt a pánttípust.
Ipari ajtó rugós pánt 3D állítható rugóspánt Lengőajtó pánt
A zárási rendszerek fejlett változatát a hidraulikus ajtózárók jelentik, melyek a nyitó erő energiáját, illetve kisebb rugóerőt használnak a zárási funkcióhoz. Ebből a szerelvényből a választék szinte korlátlan, azonban három dologra fel kell hívnunk a figyelmet:
- Mindenkor az ajtó tömegéhez kell megfelelő típust választani, az ajtó súly befolyásolja a választást,
- a felszerelésnél szilárd rögzítő pontot kell választani, ami megfelelő csavarállósággal bír,
- a felszerelés után a belső rugóerőt és a csillapítást gondosan be kell szabályozni.
Több típus van forgalomban, sínes, karos kialakításokkal, illetve talplemezzel szerelt, padozatba építhető. Beltéri ajtók esetén a legkisebb záró erővel bíró típus is elegendő.
Karos ajtozáró Sínes ajtózáró Erősített ajtózáró